For my dry skin

Igennem alle mine teenageår har jeg haft rigtig tør hud og da min hud er utrolig sart har nærmest ingen produkter virket til at fugte – tværtimod har mange produkter fået min hud til at slå ud og blive rød. Jeg har snakket med flere beauty-specialister, og mange af dem har endda gisnet om at jeg havde en allergisk reaktion, og at det var derfor min hud blev så tør. Det har virkelig været en last for mig, og i korte perioder har jeg brugt et hudprodukt som virkede fint for min hud, men så er jeg begyndt at blive allergisk overfor det efter et par uger – og så måtte jeg jo finde et andet produkt.
Men nu er det slut med det! For nu har jeg fundet to produkter som jeg har kunne tåle i to måneder, og min hud er allerede superfin! Jeg er også begyndt på at tage fiskoliepiller, og jeg tror at det er en god blanding af fiskeolien og disse to produkter som har gjort udslaget af min fine “nye” hud.
Mandelolien er købt på et naturapotek og balsamen (100% SPA by KARMAMEJU) er købt i matas.
Hvad bruger I til jeres hud?
xx Whitta
Jeg kan varmt anbefale jojobaolie til tør hud også! Det er også 100 % naturligt og bare lidt mere effektivt end mandelolie, så det burde du prøve! Ellers burde du også kigge efter La Roche Posay’s Toleraine serie. De er jo specielt udviklet til sart hud, og det fik virkelig bugt med min tørre hud! Har faktisk også et indlæg om både det og jojobaolie på bloggen, hvis det er :*